Legendarne miecze, które zapisały się w historii

Historia pełna jest różnego rodzaju opowieści, legend i mistycznych opowieści. Dotyczy to nie tylko legendarnych władców, ale także legendarnych mieczy. Bardzo często broń, jaka opisywana jest w opowiadaniach historycznych, ma szczególne znaczenie. W tym artykule zestawiliśmy 10 najważniejszych legendarnych mieczy, które zapisały się na kartach historii. Każdy z nich związany jest z niesamowitymi intrygami i tajemnicami, które odkrywane są dziś przez historyków i miłośników broni historycznej. 

Miecz w kamieniu

Legenda, która dotyczy Artura i Rycerzy Okrągłego Stołu związana jest niestety z większą ilością mitów, niż faktów historycznych. Opowieść ta fascynuje współcześnie nie tylko młodych chłopców, ale także dorosłych miłośników historii. Tak czy inaczej, niewielka kaplica we Włoszech Montesiepi stała się miejscem, w którym ujrzeć można legendarny miecz w kamieniu. Według legendy miecz należał niegdyź do toskańskiego, którego później okrzyknięto świętym Galgano. Zanim jednak został on uświęcony, Michał Archanioł ukazał się Galgano i nakazał mu zerwać z grzechami i wrócić na dobrą drogę. Galgan, który do tej pory był grzesznikiem, protestował przeciwko nakazom Michała Archanioła, twierdząc, że zerwanie ze złymi nawykami byłoby jak dźgnięcie kamienia mieczem. W celu zilustrowania swojego punktu widzenia rzucił broń skierowany na kamień. Miecz zamiast odbić się od jego konstrukcji wbił się w jego środek, gdzie pozostaje do dziś. Galgan nie tylko zmienił swoje życie, ale także został świętym. Mówi się, że historia ta stała się inspiracją do legendy o Excaliburze. Można powiedzieć, że miecz ten jest jednym z najpopularniejszych mieczy, jakimi interesują się historycy i miłośnicy historycznych mieczy. Współcześnie popularna jest bajka o Arturze i Excaliburze. Według legendy królem Anglii miał zostać ten, który wyjmie miecz z kamienia. Młoda sierota o imieniu Artur, który nazywany był też ”Pryszczem” uczył się u boku swojego przyjaciela Merlina jak być dobrym królem. W trakcie turnieju rycerskiego ku zdumieniu wszystkich wyciągnął miecz z kamienia i zasiadł na tronie Anglii. 

Miecz Kusanagi

Legenda związana z Kusanagi ma stosunkowo niewiele faktów. Mówi się, że miecz ten pierwotnie wydobyto z głowy ośmiogłowego węża, który zginął z rąk Boga i mórz. Prawdziwość jest trudna do zweryfikowania, jednak zgodnie z faktami historycznymi miecz ten najprawdopodobniej kiedyś istniał. To niezbędny element wielu ceremonii w Japonii. Symbolizuje on to, iż rodzina cesarska pochodzi od samego boga słońca i umacnia ich pozycję jako władców. Według legendy miecz został ukradziony przez mnicha w VI wieku, jednak w czasie późniejszym zaginął na morzu, kiedy to łódź mnicha zatonęła. Grupa oddanych kapłanów odnalazła miecz na dnie oceanu, po czym oddała go rodzinie cesarskiej. Ponieważ miecz nie był widziany, a kapłani nie zgadzają się na jego ujawnienie, historycy uważają, że został on zgubiony. 

Miecz Durandal

Przez tysiąclecia miecz ten umieszczony był w skałach, które znajdują się za kaplicą Notre Dame we Francji. Według legendy był on wcześniej własnością paladyna Rolanda, który nadał mieczowi nazwę Durandal. Mówi się, że otoczony i niemający szans na ucieczkę lub zwycięstwo, rzucił mieczem o skałę. Miecz pozostaje w niej do dziś. Kaplica ta jest miejscem pielgrzymek, dlatego wielu turystów oprócz zwiedzenia kaplicy postanawia także zobaczyć ten miecz na własne oczy. Miecz tymczasowo został przeniesiony na wystawę odbywającą się w muzeum Cluny w Paryżu. 

Przeklęty Muramasa

Można powiedzieć, że miecz Muramasa to ciekawy temat historyczny. Mówi się, iż Muramasa pragnął, aby jego miecze były najbardziej pożądane na całym świecie. Chciał, aby stanowiły one najbardziej prestiżową broń na całym świecie. Ponieważ był znakomitym szermierzem, gorliwie modlił się, aby zyskały one magiczną moc. Według legendy bogowie byli zachwyceni jego umiejętnościami szermierskimi, dlatego nasycili miecz złowrogim duchem krwi. Ostatecznie doprowadziły Muramasę do serii zabójstw oraz samobójstwa. Ponieważ panowało przekonanie, że miecze te są przeklęte, zabroniono obsługiwania się nimi jako bonią. 

Miecz świętego Piotra

Istnieje przynajmniej kilka legend, które związane są z mieczem świętego Piotra. Mówi się, że miecz wykorzystany miał zostać do obcięcia ucha arcykapłana w Getsemane. Według jednej z legend miecz miał zostać przetransportowany do Anglii przez Józefa Arymatei w asyście świętego Graala. Istnieje jednak także inna popularna legenda związana z tym mieczem, w której to biskup Jordanii zabrał miecz z Polski w 968 r. Ponieważ miecz ten uważany jest przez wielu za autentyczny, został przeniesiony do archidiecezjalnego kościoła w Poznaniu, gdzie może być ujrzany przez turystów. 

Miecz Wallace’a

Osoby, które widziały film Braveheart, z pewnością znają historię Williama Wallece’a i jego bunt przeciwko Anglikom. To, czego jednak fani filmu mogą nie wiedzieć tego, że William według legendy użył zarówno skóry pokonanego przeciwnika do stworzenia pochwy i paska. Zdaniem legendy skóra należała do Hugh de Cressingham, który został pokonany w bitwie pod Starling Bridge. Według innej legendy skóra przeznaczona była na stworzenie szarf mieczowych i popręgów Williama i jego towarzyszy. Współcześni historycy twierdzą, ze to jednak mało prawdopodobne. 

Miecz Goujiana

W 1965 roku dokonano fascynującego odkrycia, kiedy to dziewiczy miecz został odkryty w jednych z grobowców w Chinach. Pomimo iż miecz mógł miecz nawet 2000 lat, nie znaleziono na nim ani odrobiny korozji, ani zniszczeń pomimo niesprzyjających warunków, w których przechowywany był przez te lata. Ostrze miecza pozostało wyjątkowo ostre. Jeden z archeologów podczas badania miecza przeciął palec podczas jego testowania. Miecz został wykonany w sposób niebywale szczegółowy. Do jego produkcji mogły zostać wykorzystane techniki, które opracowano wiele lat później. Mimo iż miecz został stworzony z zachowaniem odpowiednich technik, mówi się, że jego stan wynika z wysokiej jakości pochwy, która chroniła go przed wilgocią i niesprzyjającymi warunkami. Z tego powodu pozostał on w tak doskonałym stanie przez wiele lat. Zabytek mierzy 61,1 cm długości. Udekorowany jest wzorem rombów. Rękojeść miecza zdobiona jest przez niebieskie i turkusowe szkliwo. 

Miecz z siedmioma rozgałęzieniami

W 1945 r. W japońskim sanktuarium Isanokami znaleziono niezwykły miecz, który cechował się wyjątkową formą i kształtem. Zdobi go 6 rozgałęzień, które zlokalizowane są po bokach miecza. Niestety ze względu na zły stan miecza wiele informacji nie może zostać odczytanych. Został on przedstawiony monarchii japońskiej przez króla Korei. 

Jak widać, legendy o mieczach są wciąż żywe. Stanowią one obiekt zainteresowania wielu historyków i miłośników historii, którzy z zapartym tchem zaczytują się w legendach i opowiadaniach. Każdy z wymienionych powyżej mieczy ma swoją wyjątkową historię, która a wielu przypadkach ma dużo wspólnego z faktami. Niektóre z nich można oglądać do dziś. Inne pozostają wyłącznie obiektem wyobraźni.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *