Katana i inne miecze przeznaczone do walki

Czym się charakteryzują i na co należy zwracać uwagę przy zakupie?

Przeglądając internet w poszukiwaniu informacji o mieczach samurajskich, tudzież o jakichkolwiek innych rodzajach broni tego typu, na zagranicznych stronach można natrafić na określenie battle ready sword. Brak jest dokładnego, polskiego odpowiednika tej nazwy, można jednak spróbować ją przetłumaczyć. Battle ready sword to inaczej miecz przeznaczony do walki.Większość osób używa jednak tego terminu w sposób nieprzemyślany i nieodpowiedzialny, nie wiedząc dokładnie o jaki typ broni chodzi. Miecze te są zaprojektowane w podobny sposób, jak te średniowieczne, ale wcale nie świadczy to o tym, że są w stanie poradzić sobie z tym samym typem zadań, do jakich były przeznaczone w wiekach średnich.

Battle ready swords można spotkać w muzeach i innych miejscach, gdzie służą jako dekoracje i cieszą oko. Dla pasjonatów broni to prawdziwa gratka! Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie miecze można zaliczyć do rodzaju tych, przeznaczonych do walki. Dlatego warto być świadomym i przy okazji dyskusji ze sprzedawcą wiedzieć czy oferta, którą nam proponuje dotyczy faktycznie tego, czego szukamy. Co decyduje o tym, że miecz możemy nazwać mieczem battle ready? Cztery czynniki. Są to: rodzaj stali, z jakiej jest wykonany, stopień jej zahartowania, trzpień oraz wygląd rękojeści.

Czynniki decydujące o nazwaniu miecza określeniem battle ready

Jakość stali

Najpopularniejszym materiałem służącym do wykonywania mieczy przeznaczonych do walki jest stal węglowa. Wykorzystuje się do tego jej dwa rodzaje: AISI 10xx i AISI 5160, choć podkreślić należy, że istnieją także inne materiały, z których produkuje się miecze, ale nie są one tak powszechne w użyciu. Mowa o innych postaciach stali węglowej, a także stali narzędziowej oraz sprężynowej. Warto jednak skupić się na wspomnianych wcześniej typach. Czym charakteryzują się sztandarowe AISI 5160 i AISI 10xx? Miecz skonstruowany ze stali węglowej typu AISI 5160 charakteryzuje się przede wszystkim niską zawartością mieszanki chromu (0.7%) oraz jeszcze niższą zawartością mieszanki krzemu (0.2%). Połączenie tych związków gwarantuje, że miecz będzie odporny na korozję, a ponadto lekki i trwały. Stal ta jest najbardziej popularna w Europie, wielu ekspertów twierdzi, że to właśnie ten materiał jest najbardziej godny polecenia.
AISI 10xx z kolei jest najbardziej popularnym typem stali węglowej, z której wykonuje się miecze japońskie. Zawiera ona głównie żelazo, mangan i węgiel. Czym są enigmatyczne symbole „xx”? Nie jest to nic innego jak zawartość procentowa węgla.  Na przykład, jeżeli symbol stali, z której skonstruowany jest miecz to AISI 1070, oznacza to, że stal posiada gwarancję zawartości co najmniej 70% węgla. Należy podkreślić, że im więcej węgla w stali, tym lepiej. Broń jest wtedy twardsza i tym samym trwalsza.

Co ze stalą nierdzewną? Czy można ją wykorzystać do wykonania miecza bitewnego? Z pewnością nie. O ile taki będzie z pewnością się świetnie prezentować, niestety będzie bardzo kruchy i nietrwały. Może się złamać przy okazji spotkania z inną, twardszą bronią. Dlatego nie można zważać na słowa sprzedawcy, nawet gdyby przysięgał, że miecz skonstruowany jest z najwyższej jakości stali nierdzewnej. To zupełnie nie ma znaczenia. Taka broń powinna służyć tylko i wyłącznie celom dekoracyjnym.

Stopień zahartowania stali

Jakość stali, z jakiej został wykonany miecz, to jeszcze nie wszystko. Czynnikiem, na który trzeba również zwracać uwagę jest także stopień zahartowania stali. Kluczem do sukcesu jest utrzymanie balansu i równowagi w odniesieniu do twardości stali. Jeśli jest zbyt zahartowana, tym samym jest też bardzo twarda, a to prowadzi do pęknięcia broni. Z kolei zbyt miękka nie będzie w stanie niczego przeciąć. Hartowanie stali to czynność niezwykle problematyczna- istnieje bowiem trudność z osiągnięciem tego „złotego środka”, w którym stal będzie mieć swoją odpowiednią twardość. Punktem uwagi dla nas powinna być zatem sytuacja, kiedy to sprzedawca nie wspomina nic o tym czynniku. Być może ma nadzieję, że nie znamy się specyfice mieczy i nie zapytamy o zahartowanie. Jeśli nie wyjdzie on z inicjatywą, sami koniecznie musimy go „pociągnąć za język”. Wtedy będziemy wiedzieli czy sprzedawca jest kompetentny i posiada odpowiednią wiedzę, a co za tym idzie czy nie próbuje nam sprzedać bubla. Ewentualnie, jeśli zda się na szczerość, od razu będziemy mogli odrzucić niekorzystna ofertę. W najgorszym przypadku może nas okłamać. Wszak sprzedawców mniej uczciwych jest na pęczki, ale na to nic już nie poradzimy.

Trzpień

Trzpień to ostrze ukryte pod rękojeścią miecza i stanowi przedłużenie klingi (inaczej, w języku staropolskim głowni miecza, a więc jego ostrza). Jest to niezwykle ważny element miecza, gdyż stanowi pręt mocujący głownię do rękojeści. Musi być dobrze przytwierdzony, najlepiej zespawany, żeby przy pierwszym lepszym ruchu nie odłączył się od reszty broni. 

Wygląd głowicy

Jej zaprojektowanie jest niezwykle ważne dla funkcjonalności miecza. Różne style i marki mieczy wykorzystują różne formy głowic. Ważne jest, żeby była ona skonstruowana tak, aby nie wyślizgiwała się z ręki.

Czy miecz do walki musi być bardzo ostry?

Trzeba obalić mit, jaki na temat mieczy przeznaczonych do walki krąży w świecie. Przede wszystkim nie musza one być bardzo ostre, a nawet nie muszą być ostre wcale!. Bardzo często wykorzystuje się miecze, które posiadają tępe krawędzie. Są one równie skuteczne i posiadają także dodatkową zaletę. Można je naostrzyć w dowolnym momencie.

Czy miecz do walki jest bronią niezniszczalną?

Kolejną nieprawdziwą historią, w którą wierzy większość z nas, jest ułuda niezniszczalności mieczy do walki. Z czego to wynika? Każdy jako dziecko oglądał bajki, które nierzadko opowiadały o pojedynkach na miecze wśród rycerzy czy samurajów. Wtedy wydawało się nam, że oręże którym władają nigdy nie ulegnie zniszczeniu, bo jest ze stali. Bezlitosne będzie służyć walczącemu, do kiedy on sam, albo przeciwnik nie zostanie nim potraktowany i upadnie pokonany na polu walki. Najwyższy czas porzucić te dziecięce i młodzieńcze fantazje i skupić się na tym, co jest faktem. W rzeczywistości miecze do walki niestety się psują. Mogą się kruszyć, oraz łamać. Jeśli trzpień nie jest dobrze przymocowany, może także oddzielić się od głowni. Kategorią, za pomocą której możemy ewentualnie miecze do walki klasyfikować, jest ich trwałość. Jak zostało wcześniej podkreślone, im bardziej będziemy zwracać uwagę na wspomniane cztery czynniki wpływające na funkcjonalność i żywotność miecza do walki, tym lepiej. To one decydują o tym czy broń ta będzie nam służyć długie lata, czy też przy pierwszej, lepszej okazji będziemy musieli się jej pozbyć z powodu uszkodzenia. Mówi się, że im wyższa cena tym lepiej. Oczywiście często jest to regułą, ale nie zawsze. Musimy uważać na nieuczciwych sprzedawców, którzy ją zawyżają, a z całą pewnością nie wierzyć w ich zapewnienia o niezniszczalności i wiecznej funkcjonalności miecza, który chcą nam sprzedać.

Czy miecze używane w historycznych bitwach są trwałe?

Bardzo często spotykamy się także z twierdzeniem, że starsze repliki broni na pewno były trwalsze. Być może, tak jak we wcześniej opisywanym przypadku, działa na nas wyobraźnia, która pobudzana obrazami z książek i filmów, podsuwa nam sugestie jakoby dawniej używano lepszego rodzaju broni. Nie jest to prawdą. W muzeach istnieje pełno różnego rodzaju mieczy, które są nieco wyszczerbione, a nawet złamane. Jakość broni nie zależy od czasów, w których została wyprodukowana, ale od materiałów, z których została wykonana oraz techniki, jaką zastosowano.

Czy miecz do walki jest bronią łatwa w obsłudze?

Przy zakupie miecza na pewno musimy pamiętać o tym, że sprzedawcy mogą nam także perswadować, że każda tego typu broń jest łatwa w obsłudze. To nieprawda. Są takie miecze, które sprawiają użytkownikom dużą trudność w użytkowaniu, a dla początkujących posługiwanie się nimi jest praktycznie niemożliwe. Jeśli nie jesteśmy zaznajomieni z takim typem narzędzia, najlepiej żebyśmy wybrali miecz ważący mało, wykonany na przykład z ze stali węglowej typu AISI 5160. Wspominane połączenie niskiego stężenia mieszanki chromu i krzemu gwarantuje jego lekkość. To, jak będziemy posługiwać się mieczem, zależy także od indywidualnych predyspozycji użytkownika. Nie każdy ma talent do tego, by takim narzędziem władać. Jednym słowem, trzeba spróbować na własnej skórze, dobierając miecz do swojej siły, a także wagi.

Najpopularniejsze rodzaje mieczy do walki

Przez ostatnie lata pojawiło się mnóstwo nowych typów mieczy do walki. Niektóre są bardziej popularne, inne mniej. Są też takie, które istnieją już wieleset lat i nadal cieszą się zainteresowaniem. Poniżej zestawiono ze sobą te najbardziej cenione i słynne wśród użytkowników, kolekcjonerów i miłośników broni modele.

Black Caesar Raiding – miecz piracki

Prawdopodobnie każdy z nas oglądał bajki o piratach. Używali oni charakterystycznych, wykutych ze stali węglowej mieczy, których rękojeść charakteryzuje się drewnianą konstrukcją. Ten rodzaj miecza to tzw. Black Caesar Raiding. Specjalne rowki na ostrzu powodują, że jego konstrukcja jest bardzo lekka, a posługiwanie się nim łatwe i przyjemne.

Full Tang Templar Brothers – miecz templariuszy

Miecz wzorowany na tych, należących niegdyś do członków Zakonu Templariuszy charakteryzuje się wykonaniem ze stali węglowej EN45. Dzięki temu jest on bardzo trwały i wszechstronny. Wyróżnia się długością ostrza, która wynosi ponad 30 cali, cały natomiast mierzy ponad 40. Jego głowica jest ośmiokątna, zdobiona czerwonym krzyżem. Jego funkcjonalność i oryginalny wygląd sprawia, że na pewno przyniesie on ogromną radość każdemu użytkownikowi.

Katana

Temu typowi broni warto poświęcić nieco więcej uwagi. Katana to miecz japoński, zwany potocznie samurajskim, o długości powyżej 60 cm. Posiada zakrzywioną głownię. Rękojeść zaś jest wykonana z wydrążonego drewna lub miedzi, najczęściej posiada także ciekawe elementy dekoracyjne. Historia katany sięga wieku VIII, ale miecze te nie były wtedy tworzone w takiej formie, w jakiej znane są obecnie. Te pojawiły się dopiero ok. XIV-XVI w. Miecze samurajskie są w stanie dosłownie przecinać na pół. Dzięki giętkości głowni potrafią one z kolei efektywnie blokować cios w natarciu. Najczęściej wykonywane są ze stali 1090. Oznacza to, że zawartość węgla w stali wynosi minimum 90%. Katany więc cechują się wysoką jakością i niezwykłą, na tle innych mieczy do walki, trwałością. Są wyposażone w cynkowo-aluminiową osłonę. Katany posiadają także specjalny rowek umieszczony pośrodku ostrza. Został on specjalnie zaprojektowany po to, by ostrze było lekkie i wytrzymałe. 

Do katany w Japonii podchodzi się z ogromną dozą mistycyzmu i powagi. Wszak stanowiła ona dla samuraja wcielenie jego duszy, otaczał ją boskim kultem. Nierzadko nadawał jej imię, które utożsamiał z absolutem. Bardzo często zdarzało się również, że była ona przekazywana kolejnym potomkom, jako dar od ojca. Warto także podkreślić, że przed tym jak katana była wykonywana, płatnerz musiał ubrać się w odświętne szaty, dokładnie się umyć i dopiero wtedy przystępował do obróbki. Kradzież katany była surowo karana, a sama sztuka jej wykonania była chroniona. W Polsce aż taki kult w odniesieniu do katany nie istniał i nie obowiązuje także obecnie, zapewne z powodu różnic kulturowych, przyznać jednak należy, że posiadanie w swojej kolekcji tak niezwykłego, mistycznego, solidnego oręża jest czymś wyjątkowym.

Podsumowanie

Jak widać z powyższych rozważań, zakup miecza do walki nie jest prostą sprawą. Istotne jest aby zwracać uwagę na wspomniane wyżej czynniki, takie jak rodzaj stali, jej zahartowanie oraz kształt i wygląd trzpienia, a także rękojeści. Ważne także aby dobrać broń do swoich gabarytów i umiejętności. Trzeba także zwiększyć swoją świadomość w tym zakresie, aby nie zostać oszukanym przez sprzedawcę i wiedzieć, że istnieje wiele mitów na temat mieczy przeznaczonych do walki. Pośród różnorakich ich typów chyba najbardziej godnym polecenia jest katana. Ponadczasowa, o dużych tradycjach historycznych, a przede wszystkim cechująca się wysoką jakością na pewno bezie nam doskonale służyć.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *